Novinky

Vermikompostér Subpod je podzemná truhlica s pokladom

Kompostujte pod zemou v záhrade alebo na terase! Nie náhodou pripomína vermikompostér Subpod truhlicu s pokladom. Prihoďte doň kuchynské šupky a voilá, máte poklad. Totiž kompost. Pre vašu záhradu cennejší ako zlato a šperky. Dodáva pôde živiny a pomaly sa uvoľňujúce organické látky potrebné pre zdravý rast rastlín. A kto je ten zázračný alchymista, ktorý dokáže premeniť biologický odpad na kompost? Nie jeden, ale tisíce. Áno, sú to dobre známe dážďovky a ich aeróbni pomocníci z radov mikroorganizmov.

 

 

Poďme sa spoločne pozrieť na nový vermikompostér Subpod.

 

Prečo práve subpod?

Podklad slúži ako domov pre tisíce dážďoviek, ktoré však môžu prechádzať cez otvory. Preto sa nemusíte obávať, že by dážďovky zmizli, keď je Subpod postavený. Pravdepodobne len odišli preskúmať svoje okolie, kým sa bioodpad trochu rozloží pomocou okom neviditeľných mikroorganizmov. Potom sa opäť vrátia.

 

A kde sú dážďovky, tam je aj kyslík. Aj keď je Subpod zapustený do zeme, má dostatok vetracích otvorov, ktoré umožňujú bezproblémový priebeh aeróbneho kompostovania. Samozrejme, bez zápachu.

 

Subpod je navyše naozaj pevný. Takmer ako skala. A ak ho umiestnite do vyvýšeného lôžka, stane sa z neho dokonalé sedadlo. Môžete si tak vychutnávať krásu záhrady, čítať si knihu (ako napríklad túto) alebo v pokoji meditovať.

 

Subpod vo vyvýšenom záhone poslúži ako pohodlná lavička, keď si chcete na chvíľu oddýchnuť.

 

Ako a čím dážďovky kŕmiť?

Pokiaľ ide o výber potravín, dážďovky sú viac-menej vegánmi. Milujú organický odpad rastlinného pôvodu. Teda až na niekoľko výnimiek. Odporúčame pridávať aromatickú zeleninu a ovocie, ako je zázvor, citrón, chilli papričky alebo cesnak, len v malých množstvách. Žijeme v Českej republike a rovnako ako my, ani naše dážďovky nie sú zvyknuté na korenené jedlá.

 

V porovnaní s vegánmi však majú dážďovky aj iné špeciality. Patria k nim rozdrvené vaječné škrupiny, kávová usadenina, papierové čajové vrecúška, roztrhaný papier (vrátane vreckoviek), kartóny od vajec a rolky od toaletného papiera, dokonca aj papier na pečenie, vata, prírodné textílie, ako je ľan, vlna alebo bavlna, drevo a drevené uhlie (nie však popol).

 

Nezabudnite každú dávku zeleného krmiva pokryť hnedým uhlíkatým materiálom. Môže to byť kokosové vlákno, rozdrvený papier, piliny alebo hobliny zo škrečka alebo iného bylinožravého zvieraťa.

 

Koľko biologického odpadu môžem vložiť do Subpodu?

Plne funkčný Subpod dokáže skompostovať 15 kg rastlinného biologického odpadu za týždeň. To znamená, že dobre poslúži až dvom priemerným rodinám. Zbierajte bioodpad doma pomocou zbernej nádoby a po naplnení ju vyprázdnite do Subpod. Dávajte len pozor, aby ste dážďovky na začiatku neprekŕmili a postupujte podľa pokynov na veku.

 

 

Koľko emisií ušetríte kompostovaním v Subpode?

Ak využijete plnú kapacitu Subpod, t. j. kompostujete 15 kg bioodpadu týždenne, znamená to, že ste za rok skompostovali 780 kg bioodpadu! Ak by sa tento bioodpad namiesto toho uložil na skládku, vzniklo by veľké množstvo metánu, ktorý je ako skleníkový plyn približne 25-krát silnejší ako CO2. Ak použijeme prepočítavacie odhady, ktoré používa americká Agentúra na ochranu životného prostredia, odklonením 780 kg biologického odpadu od skládkovania vznikne 1,54 tony ekvivalentu CO2.

 

Ak vezmeme do úvahy, že priemerný osobný automobil prejde ročne 18 500 km, potom používanie troch Subpodov vykompenzuje uhlíkovú stopu nášho auta.

Okrem toho zberom tohto kompostu a jeho pridaním do pôdy zvýšime obsah uhlíka v pôde a poskytneme výživu rastlinám, ktoré pri raste získavajú ďalší CO2 zo vzduchu prostredníctvom fotosyntézy.

 

Musím materiál v Subpode prevzdušňovať?

Áno, najlepšie po každom kŕmení. Ideálnym nástrojom je prekyprovacia tyčinka. Môže pripomínať zväčšenú metličku starej mamy, ale svoju prácu v Subpod zvládne na výbornú. Premieša čerstvý biologický odpad s kompostom, pekne nadýcha materiál a vytvorí priestor pre molekuly kyslíka, čím zabráni zápachu. Ak ju však nemáte, nezúfajte. Môžete použiť iné záhradné náradie alebo dokonca konár zo spadnutého stromu.

 

Koľko dážďoviek potrebujem?

Ideálne je zriadiť subpod s približne 2 000 dážďovkami. Ak sa vám nepodarí získať toľko dážďoviek, bude to vyžadovať trochu viac trpezlivosti a menej kŕmenia na začiatku. Dážďovky budú každý mesiac zdvojnásobovať svoj objem. Pri plnej kapacite môžete v Subpodoch chovať až 30 000 dážďoviek.

 

Kde zohnať dážďovky?

Zbierať dážďovky zo zeme by trvalo dlho, preto je najlepšie poobzerať sa po okolí, či niekto vo vašom okolí nejaké nemá. Dobre vám poslúži naša mapa komunitných záhrad a kompostérov na mapko.cz. Možno budete prekvapení, koľko ľudí má doma dážďovky a radi ich vymenia za pohár džemu. Kalifornské dážďovky si môžete kúpiť aj v našom e-shope.

 

Ako a kedy zbierať kompost zo Subpodu?

Na hotový kompost sa môžete tešiť približne o 3 mesiace. Zber je veľmi jednoduchý. Tak ako má klasický vermikompostér podlahu, Subpod má komory. Jednu komoru stačí prestať kŕmiť. Do dvoch týždňov sa dážďovky zbalia, dojedia zvyšky bioodpadu a presunú sa do novej komory pre čerstvý bioodpad. Kompost potom môžete použiť na celú záhradu vrátane všetkých vyvýšených záhonov a izbových rastlín.

 

Dve komory podzemného vermikompostéra spolu spracujú až 15 kg biologického odpadu týždenne.

Odporúčame najprv naplniť jednu komoru a až po naplnení druhú komoru.

Prvá komora potom môže odpočívať a kompost bude postupne dozrievať.

 

Môžem mať Subpod vonku po celý rok?

Pôda, v ktorej je Subpod zakopaný, funguje ako skvelá izolácia. Nemusíte sa teda starať o to, kam Subpod v lete alebo v zime premiestniť. Keď dážďovkám začne byť zima, zahrabú sa hlbšie do pôdy alebo sa zahrejú rozkladajúcim sa biologickým odpadom.

 

S klesajúcou teplotou však aktivita dážďoviek klesá. Koniec koncov, aj my v zime oceníme skôr reštauráciu s roztopeným krbom ako posedenie v záhrade. Preto je dobré umiestniť do Subpodu teplomer. Akonáhle teplota začne klesať pod 10 °C, pridajte tepelnú izoláciu. Takouto dážďovkou dekou je suché lístie, drevené hobliny alebo možno kokosové vlákno. Hlavne dážďovky príliš nekŕmte. Našťastie ľudia v zime produkujú menej organického odpadu, takže kŕmenie Subpod ide ruka v ruke s našou spotrebou.

 

Ako bonus vám ponúkame náš tajný tip. Nahraďte časť jedla kávovou usadeninou, ktorá udrží viac tepla, ako by ste čakali.

 

A čo čaj z dážďoviek?

Tiež vás hneď napadlo, či všetok dážďovkový čaj neskončí v jednom vyvýšenom záhone a na zvyšok záhrady nevyjde? Nemajte obavy. Výrobcu to napadlo. Subpod má v spodnej časti zásuvku, ktorá slúži ako zberná nádoba na dážďovkový čaj. Stačí pripojiť hadicu alebo PVC rúrku k vývodu šuplíka a vyviesť ju von. Na koniec umiestnite zbernú nádobu a všetka zázračná tekutina je vaša. Dávajte však pozor, aby bol vývod umiestnený nižšie ako Subpod. Sklon rúrky je dôležitý pre odtok vody. Videli ste už niekedy, že by voda tiekla do kopca? Ani my nie.

 

Čaj z dážďoviek nezabudnite pred podávaním celej záhrade zriediť vodou v pomere 1:10.

 

Čo ak sa objaví pleseň?

Subpodovi nevadí trochu plesne, je to bežné počas rozkladu. Môže však byť aj znakom príliš veľkej vlhkosti. Pre istotu pridajte do Subpod trochu suchého uhlíkatého materiálu vo forme pilín a pomocou tyče všetko dôkladne prevzdušnite.

 

Máme aj Subpod Mini!

Nevyužijete obe komory klasického Subpodu? V našom e-shope nájdete aj Subpod Mini, mladšieho súrodenca s jednou komorou, ktorý funguje podobne ako jeho väčší brat. Dokáže spracovať až 10 kg bioodpadu za týždeň a vďaka takmer polovičnej veľkosti sa zmestí aj do menšieho vyvýšeného záhonu.

 

Na veku Subpodu Mini nájdete návod, ako sa o vermikompostér správne starať.

 

Porovnanie Subpodu a Subpodu Mini

Subpod

Subpod Mini

 Rozmery

 v 43 × š 75 × h 45

 v 49 × š 45 × h 43

 Množstvo bioodpadu za   týždeň

 15 kg

 10 kg

 Počet komôr

 2

 1

 Údržba

 5 minut týždne

 5 minut týždne

 Umiestenie

 do väčšieho vyvýšeného záhonu v záhrade 
 alebo na terase alebo priamo v záhrade

 ideálny do vyvýšeného záhonu v záhrade, 
 na terase alebo na balkóne



Viac informácií o Subpode nájdete v našom e-shope. Alebo máte iné otázky, na ktoré ste tu nenašli odpoveď? Napíšte nám na info@kokoza.cz a my vám radi pomôžeme. Prípadne sme pre vás našli aj niekoľko užitočných videí, ktoré vám vysvetlia všetko dôležité.

 

Užitočné videá v angličtine

 

Tento článok vznikol v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, ktorý je spolufinancovaný Ministerstvom životného prostredia Českej republiky na základe rozhodnutia ministra životného prostredia.

 

 

Bokashi alebo vermikompostér? To je otázka!

 

Pravidelne sa nás pýtajú, aké riešenie kompostovania si vybrať. Najčastejšie sa vaša dilema týka Bokashi a vermikompostovania, pretože obe tieto metódy sú svojou povahou vhodné do bytu alebo na terasu. Tieto dva prístupy sa líšia predovšetkým spôsobom spracovania biologického odpadu, dizajnom, výsledným hnojivom a hlavne úrovňou starostlivosti, ktorú je potrebné venovať. Preto sme pripravili tento súhrnný článok, v ktorom, ako dúfame, nájdete odpovede na svoje otázky.

 

Princípy oboch metód

Metóda Bokashi je založená na anaeróbnej fermentácii organických zvyškov, kde hlavnú úlohu zohráva zmes tzv. účinných mikroorganizmov, ktoré spúšťajú proces fermentácie. Nehovoríme teda o kompostovaní, ale o fermentácii biologického odpadu, ktorý sa potom používa ako hnojivo. Jeho výhodou je, že doň môžete primiešavať rastlinné a živočíšne organické zvyšky.

 

 

Na druhej strane, vermikompostovanie je metóda kompostovania pomocou dážďoviek a iných mikroorganizmov. Zvyčajne sa používa takzvaná kalifornská dážďovka Eisenia Andrei. Dážďovky spracúvajú biologický odpad, ktorý je v ich tráviacom systéme obohatený o enzýmy a vychádza vo forme výkalov ako vysokokvalitné hnojivo. Do vermikompostéra patria len organické zvyšky rastlinného pôvodu.

 

 

Starostlivosť

Bokashi je veľmi bezúdržbová, elegantná a nenáročná metóda. Do nádoby Bokashi jednoducho vhodíte biologický odpad a posypete ho vrstvou zmesi Bokashi. Potom vytlačíte vzduch pomocou utĺkača a zatvoríte veko. A tak ďalej a tak ďalej, kým sa nádoba nenaplní. Viac informácií nájdete v častých otázkach o Bokashi.

 

Vermikompostovanie si vyžaduje trochu viac pozornosti. Zatiaľ čo pri metóde Bokashi sa nemusíte starať o blaho mikroorganizmov, ktoré ani nevidíte okom, dážďovky si vyžadujú väčšiu citlivosť. Počas prvých týždňov zoznamovania sa dážďovky ešte len spoznávajú a vytvárajú správnu mikroklímu, kŕmia sa po menších častiach. V tomto období je mimoriadne dôležitá pestrá strava a vetranie nadmernej vlhkosti. Viac informácií nájdete v častých otázkach k vermikompostovaniu.

 

Pre koho je vhodné Bokashi?

  • Pre tých, ktorí chcú jednoduché a pohodlné riešenie do bytu, či kancelárie
  • Pre tých, ktorí zvládnu 1-2 krát mesačne nejakým spôsobom použiť hnojivo Bokashi (7 spôsobov použitia materiálu Bokashi).
  • Pre tých, ktorí chcú odkloniť biologický odpad z kontajnera na zmes, povýšiť ho na hnojivo a vrátiť živiny späť do pôdy.

 



Pre koho je vhodný vermikompostér?

  • Pre tých, ktorí majú trpezlivosť starať sa o dážďovky, chcú sa učiť, neboja sa prvej muchy, hľadajú nové domáce zvieratko alebo nové hobby.
  • Pre školy a škôlky, kde vermikompostér slúži ako ukážka premeny bioodpadu na kompost. Na rozdiel od mikroorganizmov Bokashi sú dážďovky viditeľné voľným okom a sú veľmi interaktívne.
  • Pre pestovateľov, ktorí chcú prémiové hnojivo pre svoje rastliny a zeleninu.

 

 

Výsledné hnojivo a jeho využitie

Hnojivo Bokashi. Po úplnom naplnení nádoby Bokashi nasleduje dvojtýždňová pokojová fáza, počas ktorej sa nádoba nechá v pokoji, aby materiál vo vnútri pekne fermentoval. Po dvoch týždňoch môžete už fermentovaný materiál použiť ako hnojivo zakopaním do pôdy alebo použitím jedného z ďalších 7 spôsobov spracovania hnojiva Bokashi.

 

Bokashi šťava je prospešný tekutý odvar, ktorý môžete zriediť s vodou v pomere 1:100, pridať do kanvice a zalievať rastliny. Poteší ich najmä dávka dusíka. Viac informácií o šťave Bokashi sa dozviete v našom ďalšom článku na blogu.

 

Vermikompost sa považuje za najkvalitnejšiu formu kompostu vôbec. Prítomnosť a práca dážďoviek robí z vermikompostu superhnojivo. Jeho zber však trvá dlhšie, pretože sa vytvára postupne v priebehu niekoľkých mesiacov. Následne musíte oddeliť aj dážďovky od vzniknutého vermikompostu. Je to veľmi upokojujúca až meditačná činnosť, ktorá stojí za výsledné čierne zlato.

 

Žížalí čaj alebo výluh, ktorý sa uvoľňuje počas vermikompostovania, je tekutá forma vermikompostu. Opäť však nezabudnite nepodceňovať riedenie! Výluhy sú často pekné bomby živín, preto ich riedite vodou v pomere aspoň 1:10. Aplikujte pomocou zavlažovacej kanvy.

 

Umiestnenie

Bokashi aj vermikompostér sú vhodné do interiéru, napr. tam, kde máte ďalšie nádoby na triedený odpad. Obe riešenia majú radi izbovú teplotu. Na druhej strane sa im nedarí v extrémnych podmienkach, ako sú zima a mráz pod 5 °C a vysoké letné horúčavy nad 30 °C. Ak ich teda máte na terase, dávajte pozor na obdobia horúceho leta a v prípade potreby zvážte ich premiestnenie do tienistého priestoru, garáže, pivnice alebo chodby. Na vysoké teploty sú citlivé najmä dážďovky. Z tohto dôvodu vermikompostér pravidelne vetrajte, osviežujte vodou z rozprašovača a v ideálnom prípade sa snažte nájsť miesto s chladnejšou klímou. V zime je aktivita dážďoviek a mikroorganizmov v zmesi Bokashi spomalená chladom a môžu zamrznúť. Viac informácií nájdete v článku Potrebuje Bokashi v zime špeciálnu starostlivosť?

 

Dizajn a praktickosť

Bokashi je nádoba s objemom zvyčajne 10-16 litrov. Na trhu existuje niekoľko typov a prevedení. Bokashi nádoby od spoločnosti Skaza sa vyrábajú v Slovinsku, takže nemusia cestovať z ďalekých krajín, a preto majú menšiu uhlíkovú stopu ako tie z ďalekých krajín.

 

Nádoby Bokashi Organko I s objemom 16 l nájdete v rôznych farbách a môžete si ich zakúpiť aj v súprave dvoch nádob, čo umožňuje plynulý a nepretržitý proces fermentácie. Keď jedna nádoba dozrieva, druhá sa môže naplniť. Je to rovnaká logika ako pri záhradnom kompostovaní, kde tiež vždy odporúčame viackomorové kompostéry.

 

Nádoby Bokashi Organko II sú určené pre tých, ktorí hľadajú nielen praktické riešenie, ale aj vizuálne a estetické uspokojenie. Tento typ dokonca získal ocenenie Red Dot Design Award 2019.

 

 

V rámci vývoja zameraného na ešte väčšiu udržateľnosť a zodpovednosť voči životnému prostrediu bol nedávno uvedený na trh tretí typ výrobku Bokashi Organko II Ocean Edition. V tomto prípade je nádoba vyrobená výhradne z recyklovaného plastu a 30 % z nej tvoria vylovené rybárske siete, teda celých 600 g z jedného kompostéra. Veríme, že každá kvapka (a sieť!) v mori sa počíta!

 

Vermikompostéry sú na tom podobne. Sme radi, že existuje český vermikompostér Urbalive z dielne malej rodinnej firmy Plastia z Vysočiny. Je už overený rokmi praxe, a navyše jeho vzhľad je dielom popredného českého dizajnéra Ing. Arch. Jiřího Pelcla.

 

 

Mohol by vás tiež zaujímať francúzsky vermikompostér City Worms. Vo Francúzsku má vermikompostovanie oveľa dlhšiu tradíciu ako u nás. City Worms je tiež na kolieskach, takže ho môžete voľne premiestňovať a vďaka jeho podlhovastému dizajnu sa ľahko zmestí do rohu aj malej garsónky.

 

Čo dodať…

Či už si vyberiete Bokashi alebo vermikompostér, nič nepokazíte. Obe metódy používajú ľudia na celom svete, takže nebudete pokusným králikom. V spoločnosti Kokoza vám radi poradíme pri hľadaní ideálneho riešenia pre vás. Ak si nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať na poradime@kokoza.cz.

 

Máte záujem o viac informácií o bokashi? Vypočujte si náš podcast!

 

 

Tento článok vznikol v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, ktorý je spolufinancovaný Ministerstvom životného prostredia Českej republiky na základe rozhodnutia ministra životného prostredia.

 

 

Materiál Bokashi a 7 tipov, ako s ním zaobchádzať

 

Vďaka metóde Bokashi môžeme spracovať organické zvyšky doma, bez zápachu a múch. Výsledkom je materiál bokashi, ktorý na prvý pohľad vyzerá stále rovnako a jediné, čo vám prezradí, že bol fermentovaný, je charakteristický kyslý fermentačný zápach. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako s týmto materiálom správne zaobchádzať, aby mohol plniť svoju úlohu a dodať pôde alebo substrátu živiny.

 

Aké sú výhody výstupu bokashi v pôde?

Výsledkom je materiál bokashi, ktorý obohacuje pôdu o potrebné a užitočné živiny. V angličtine sa v súvislosti s bokashi používa pojem soil conditioner, teda pôdny kondicionér. Medzi výhody, ktoré sa v štúdiách najčastejšie uvádzajú, patrí pozitívny vplyv na rozmanitosť pôdneho mikrobiálneho spoločenstva, alternatíva náhrady nakupovaných chemických hnojív, zlepšenie poľnohospodárskeho prostredia, odpudzovanie škodcov, zvýšenie kvality pôdy, zvýšenie úrody atď.

 

  1.  Zahrabte do pôdy

Zakopávacia metóda znamená, že na záhrade vykopete jamu (hlbokú asi 20-30 cm), do ktorej umiestnite fermentovaný materiál bokashi. Je dobré ho zmiešať so zeminou a na konci ho zasypať aspoň 20 cm zeminy. Jamka by mala byť vzdialená aspoň 30 cm od koreňového systému rastlín, pretože fermentovaný odpad je veľmi kyslý a mohol by korene spáliť. Nechajte pôsobiť približne 2 týždne, kým sa PH nevyrovná, a potom sa pustite do sadenia. Tento postup môžete vyskúšať aj pri kvetináčoch, debničkách a vyvýšených záhonoch.

 

 

  1.  Zakopte do menších jamiek

Myšlienka je rovnaká ako pri vyššie uvedenej metóde zakopávania, ale namiesto jednej diery vytvoríte niekoľko menších dier, do ktorých zakopete fermentovaný biologický odpad. To môže byť užitočné najmä pre tých, ktorí nemajú veľkú plochu na výsadbu, chcú vysadiť viacero rastlín na rôznych miestach alebo chcú cielene dodávať živiny do pôdy po celej záhrade.

 

 

  1.  Pridajte do kompostéra

Ďalšou obľúbenou metódou je pridávanie vašich pickles z Bokashi do kompostu. Na type kompostéra nezáleží a určite aj komunitný kompostér vo vašom okolí ocení bokashi. Prospešné mikroorganizmy pôsobia ako urýchľovač kompostovania. Je to skvelý spôsob, ako oživiť upadajúci a pomaly sa roztápajúci kompost. Ideálne je nahádzať materiál do kompostéra a zakryť ho aspoň 20 cm kompostu. Zabránite tak prípadnému uvoľňovaniu kyslých pachov a prístupu škodcov.

 

 

  1.  Nakŕmte ním dážďovky

Áno, je to tak! Dážďovky a bokashi môžu byť priatelia, len na to treba ísť pomaly. Začnite pridávať fermentovaný materiál bokashi do vermikompostéra postupne, aby sa tieto dva svety mohli zoznámiť. Keďže materiál bokashi je kyslý, je dobré pridať ďalšiu porciu suchého materiálu, ako je napríklad skartovaný kartón, papier z drviča, piliny, hobliny a podstielka od bylinožravých domácich zvierat. Na začiatku veľa pozorujte, či všetko ide podľa plánu, a postupne zvyšujte množstvo pridávaného materiálu bokashi. Skúsenosti ukazujú, že keď pH trochu klesne, dážďovky si bokashi zamilujú.

 

Tipy spoločnosti Kokoza na kŕmenie dážďoviek bokashi nájdete v tomto článku.

 

 

  1.  Prípravte si substrát na výsadbu

Táto metóda je skvelá napríklad na oživenie pôdy po minuloročných paradajkách. Namiesto diery v zemi použite napríklad plastový box (širšie a nižšie nádoby sú lepšie ako vyššie a užšie). Všetko môžete pripraviť aj priamo do vyvýšeného záhonu, debničky alebo jednoducho do veľkého kvetináča. Môžete použiť buď metódu vrstvenia, alebo miešania. V oboch prípadoch príde na dno najprv vrstva zeminy. Ak je vaša zemina veľmi mokrá, môžete pod ňu pridať absorpčnú vrstvu suchého materiálu (napríklad natrhaného kartónu). Mikróbom sa najlepšie darí vo vyváženej vlhkosti. Ak sa vám teda zmes naopak zdá príliš suchá, trochu ju zlejte vodou. Ak miešate, potom pridáte zmiešaný produkt bokashi s hlinou (približne v pomere 1 : 1). V prípade vrstvenia pridáte len vrstvu produktu bokashi, potom vrstvu hliny a ďalšiu vrstvu produktu bokashi. Nech už budete postupovať akýmkoľvek spôsobom, vrchnú vrstvu bude opäť tvoriť hlina (približne 20 cm).

 

Krabicu nezatvárajte, len ju zakryte napríklad novinami alebo kusom látky. Táto fáza je už aeróbna a zmes musí dýchať. Krabicu udržiavajte pri izbovej teplote (ak máte krabicu v pivnici alebo v kôlni, zvážte jej izoláciu, napríklad polystyrénom) a snažte sa do nej príliš nehrabať. Po niekoľkých týždňoch (4 až 6) sa pH neutralizuje a môžete začať s výsadbou. Nezabudnite, že ide o veľmi výživnú zmes, takže ju možno budete musieť ďalej riediť podľa požiadaviek rastliny. Teraz, keď je pôda pripravená, môžete ju bezpečne uskladniť cez zimu až do jari. Ak pôda zamrzne, nevadí, mikroorganizmy na jar opäť ožijú. Pre prípadný výskyt plesní platia rovnaké pravidlá ako pri fermentácii bokashi.

 

 

  1.  Darujte komunitnej záhrade alebo farme

Fermentovaný materiál z Bokashi je plný užitočných mikróbov a živín. Ak nemáte vlastnú záhradu, môžete ju ponúknuť priateľom, pestovateľom a poľnohospodárom vo vašom okolí. Ideálnymi odberateľmi sú komunitné záhrady, ktoré sme s Kokozou oslovili, aby odoberali výstupy z Bokashi.  Tých ktorý majú záujem o materiál a kompost bokashi, nájdete na našej mape komunitných záhrad a kompostérov na www.mapko.cz, konkrétne aj tu.

 

 

  1.  Vyhoďte do hnedého kontajnera na biologický odpad

Ak používate hnedý kontajner na zber biologického odpadu, môžete fermentovaný materiál vyhodiť tam. V ideálnom prípade by mal byť materiál bokashi zakopaný v koši pod aspoň 20 cm bioodpadu, kvôli uvoľňovaniu kyslého zápachu z fermentácie. Bokashi sa v tomto prípade môže zdať ako zbytočný medzičlánok, ale poznáme príklady dobrej praxe, keď bokashi spolu s hnedým odpadom z kontajnerov chráni mestské prostredie pred zápachom, larvami, muchami a inváziou hlodavcov, ktorých účinne odpudzuje. Túto možnosť ocenia aj tí z vás, ktorí často cestujú za prácou, pretože bokashi bude mať aspoň viac času na fermentáciu. Na kompostovisku potom poslúži ako zdroj živín a urýchľovač kompostu.

 

Tip na záver: Bokashi vám nevonia? Potom ho po použití posypte kávovou usadeninou, ktorú dostanete v najbližšej kaviarni, alebo rozdrveným hnedým uhlím. Oba tieto materiály sú skvelými pohlcovačmi zápachu a ďalším zdrojom živín.

 

Ak vás čokoľvek zaujíma, neváhajte sa pridať do skupiny  Kompostování a Bokashi na Facebooku, preskúmajte naše najčastejšie otázky týkajúce sa Bokashi alebo nám napíšte na poradime@kokoza.cz.

 

Máte záujem o viac informácií o bokashi? Vypočujte si náš podcast!

 

Bokashi FAQ alebo poznáte Bokashi?

 

 

Počuli ste už o bokashi? Spolu s kompostovaním je to jedna z ďalších metód spracovania organického materiálu. A to celkom elegantne, priamo doma, bez zápachu, múch a veľkej námahy. Pripravili sme pre vás niekoľko základných informácií o tom, ako táto fermentácia organických zvyškov funguje.

 

Čo je bokashi?

Bokashi je metóda, ktorou môžeme spracovať organické zvyšky. Na rozdiel od bežného kompostovania, ktoré na rozklad odpadu vyžaduje vzduch a živé organizmy, metóda bokashi funguje na princípe anaeróbnej fermentácie. Metóda bokashi si vyžaduje nádobu bokashi. Do tejto nádoby navrstvíme organické kuchynské zvyšky a pridáme špeciálnu zmes bokashi obsahujúcu sušené mikroorganizmy. Výstupom tohto procesu je fermentovaný organický materiál, ktorý sa zapracuje do pôdy, vďaka čomu zlepší jej kvalitu a dodá jej potrebné živiny.

 

 

Aký je význam a pôvod pojmu bokashi?

Určitá forma metódy bokashi sa v poľnohospodárstve používa už stáročia v mnohých ázijských krajinách. Bokashi je japonský termín, ktorý doslova znamená "fermentovaná organická hmota". Tento koncept vyvinul začiatkom 80. rokov 20. storočia Dr. Teruo Higa, profesor na univerzite Ryukyu na Okinawe v Japonsku. Jeho cieľom bolo znížiť množstvo chemikálií používaných v poľnohospodárstve. Pri svojich pokusoch náhodne vynašiel technológiu efektívnych mikroorganizmov.

 

Čo je potrebné na spracovanie organických zvyškov pomocou bokashi?

Potrebujeme 3 veci:

  1. Špeciálnu nádobu bokashi s dvojitým dnom a kohútikom, určenú na fermentáciu biologického odpadu
  2. Bokashi zmes obsahujúcu sušené baktérie
  3. Organické zvyšky, ktorými plníme nádobu bokashi

 

Nádoba bokashi sa zvyčajne dodáva v balení s 1 zmesou bokashi (1 kg), miagačom, odmerkou na aplikovanie zmesi bokashi a plastovou nádobou na zber výluhu.

 

 

Ako funguje proces spracovania s pomocou bokashi?

Ide o anaeróbnu fermentáciu organických zvyškov. Účinné mikroorganizmy v zmesi bokashi sa aktivujú, keď sa navlhčia. Potom fermentujú organický odpad. V praxi to znamená, že organické zvyšky sú pokryté vrstvou zmesi bokashi, ktorá sa v nádobe vždy stlačí pomocou miagača, aby sa vytlačil vzduch a vytvorili sa tak vhodné podmienky na anaeróbnu fermentáciu. Keď je nádoba naplnená, nechá sa 2 týždne stáť/dozrievať bez povšimnutia . Potom je materiál pripravený na použitie.

 

 

Dve nádoby alebo jedna?

Niektoré zdroje uvádzajú, že po naplnení bokashi nádoby môžete obsah jednoducho vysypať do uzavretého vedra a nechať ho dofermentovať, zatiaľ čo budete znovu dopĺňať vašu bokashi nádobu. Toto riešenie príliš neodporúčame z dvoch dôvodov. Po prvé, pri presypaní bioodpad prevzdušníte a kyslík je pre fermentáciu nežiaduci prvok. Po druhé, aj počas samotnej fermentácie sa môže v závislosti od zloženia bioodpadu vytvoriť fermentačná kvapalina a vy ju už nebudete môcť stočiť do vedra. Aj to je dôvod, prečo na našom e-shope predávame bokashi rovno v tandeme.

 

Čo môžeme spracovávať pomocou bokashi?

V podstate všetko, čo môže kvasiť, je vhodné do nádoby bokashi, a preto je táto metóda najvhodnejšia a najideálnejšia na spracovanie organických zvyškov, ktoré vznikajú pri príprave jedál v našej kuchyni. Rovnako ako iné metódy kompostovania je metóda bokashi vhodná najmä na spracovanie zvyškov a odrezkov ovocia a zeleniny (vrátane citrusov), kávovej usadeniny, čajových listov, rezaných kvetov atď. Môžete ju však použiť aj na spracovanie varených potravín a mliečnych výrobkov. Aj v tomto prípade platí, že čím menšie sú kúsky, tým kvalitnejší je proces fermentácie.

 

 

Môžem do nádoby na bokashi vložiť aj zvyšky mäsa?

Často sa stretávame s informáciami, že do nádob bokashi môžeme ukladať aj zvyšky mäsových výrobkov, pretože anaeróbna fermentácia a kyslé prostredie, ktoré v bokashi vzniká, ničí zárodky všetkých patogénov. My v Kokoze sme však opatrní a túto možnosť ešte stále poriadne overujeme laboratórnymi testami. Preto zatiaľ odporúčame držať sa režimu rastlinných a mliečnych zvyškov.

 

Môžem do nádoby bokashi vkladať papier?

Tu nemá zmysel spracovávať a zámerne pridávať papier, ako je to napríklad pri vermikompostovaní, kde natrhaný kartón alebo papier môže zároveň pomôcť absorbovať prebytočnú vlhkosť, podporiť uhlíkovú zložku a štruktúru kompostu. Jediným dôvodom by bol vznik čiernej plesne, ak by ste zabudli šťavu z bokashi pravidelne stáčať. Papier je tiež vhodné použiť na vystlanie dna a bokov nádoby. Tiež na vystlanie poslednej vrstvy bioodpadu, aby bola nádoba udržiavaná čo najčistejšia.

 

Aký výstup získam pri metóde bokashi?

Prešli štyri týždne, bokashi je zfermentované a čo s ním teraz? Okrem charakteristického kyslastého zápachu z fermentácie sa na prvý pohľad zdá, že ide stále len o čerstvý biologický odpad. To je však omyl! Bioodpad má teraz úplne iné fyzikálne a chemické vlastnosti, je mäkký, slizký a hlavne plný mikroorganizmov. Ako naložiť s materiálom bokashi sa dozviete v článku: Máme pre vás 7 tipov, ako zaobchádzať s materiálom bokashi.

Druhým výstupom je fermentačná tekutina nazývaná džús bokashi. Na našom blogu si tiež môžete prečítať, čo to je a na čo je to dobré.

 

 

Čo ak sa objaví pleseň?

Pleseň sa môže vyskytovať v dvoch formách - bielej a čiernej. Biela pleseň môže znamenať, že bokashi plníte pomaly a v nádobe je veľa vzduchu. Táto pleseň je prospešná a podporuje proces rozkladu. Ak sa však obávate jej prítomnosti, môžete na hornú vrstvu zmesi bokashi položiť kus hrubého papiera, ktorý zabráni jej šíreniu.

 

Tmavá pleseň sa zvyčajne objaví, keď sa niečo pri metóde bokashi neurobí správne. Možno nebola nádoba na bokashi dostatočne uzavretá, pridali ste príliš málo alebo nepravidelne zmes mikroorganizmov alebo ste zabudli stáčať fermentačnú tekutinu. V takom prípade vyprázdnite obsah kompostéra, ideálne do náhradnej nádoby s vekom, a pridajte rovnaké množstvo zmesi bokashi, ktorá vám pomôže spracovať organické zvyšky. Okrem toho sa odporúča prikryť tento materiál zeminou a nechať ho 4 týždne odstáť. Potom ho môžete použiť pri hnojení záhrady.

 

 

 

Aké sú výhody bokashi výstupu v pôde?

Výsledným výstupom z bokashi je materiál, ktorý obohacuje pôdu o potrebné a užitočné živiny. V angličtine sa v súvislosti s bokashi používa pojem soil conditioner (pôdny kondicionér). Medzi výhody, ktoré sa v štúdiách najčastejšie uvádzajú, patrí pozitívny vplyv na rozmanitosť pôdneho mikrobiálneho spoločenstva, alternatíva náhrady nakupovaných chemických hnojív, zlepšenie poľnohospodárskeho prostredia, odpudzovanie škodcov, zvýšenie kvality pôdy, zvýšenie úrody atď. S Kokozou sa chystáme dať vzorky overiť prostredníctvom výživových pokusov, ktoré sa vykonávajú s cieľom určiť vplyv hnojív.

 

Čo presne je zmes bokashi a ako s ňou pracovať?

Bokashi zmes, v angličtine bokashi mix alebo bokashi bran ( bran = otruby), je kontrolovane vyrábaná zmes, ktorá sa používa na naštartovanie a urýchlenie fermentácie organických zvyškov.

Aké je tajomstvo zmesi bokashi a kde ju získať, sa dozviete v článku na našom blogu. Bokashi zmes si môžete kúpiť aj v našom e-shope.

 

 

Pre koho a kde je táto metóda vhodná?

Bokashi je metóda vhodná pre tých, ktorí chcú ľahko triediť organické zvyšky v domácnosti. Bokashi nádoba vyzerá ako plastový odpadkový kôš, takže je kompaktná a možno ju umiestniť v interiéri, napr. vedľa nádob na triedený odpad. Je vhodná aj do malej garsónky. Výhodou je, že nádoba je úplne uzavretá, nemá žiadne otvory, a preto nezapácha ani nepriťahuje hmyz. Ak vás zaujíma porovnanie s vermikompostérom, na blogu sme pripravili malé porovnanie.

 

 

Na čo by som mal myslieť, než si zaobstarám bokashi?

Pred zaobstaraním bokashi je dobré premyslieť si, ako budete s výstupom bokashi nakladať. Použijete ho na hnojenie svojej záhrady, pridáte ho do záhradného kompostu alebo ho odnesiete do komunitnej záhrady alebo inému pestovateľovi? Alebo vás výstup nezaujíma, ale chcete len pohodlné riešenie na triedenie organických zvyškov z domácnosti a umiestnenite výstup do hnedého kontajnera? Výstup bokashi môžete dať aj dážďovkám do vermikompostéra. Dážďovky bokashi milujú.

 

Odkiaľ získavame informácie o Bokashi?

Bokashi sa zaoberáme v teórii aj v praxi.  Všetko konzultujeme s odborníkmi zo sveta odpadov a kompostovania, z ktorých niektorí sú súčasťou našej pracovnej skupiny na téma kompostovanie, ako napríklad RNDr. Petra Innemanová, PhD. z Prírodovedeckej fakulty UK, doc. RNDr. Ing. Aleš Hanč, PhD. z ČZU, Ing. Petr Plíva, CSc. z VÚZT alebo Ing. Bc. Kamila Řebíčková z ÚKZÚZ.

 

Radi by sme spolupracovali s ÚKZÚZ pri overovaní patogénov, kvality výstupov a výživárskych pokusov. Okrem toho sme sa zahĺbili do štúdia existujúcich informácií a poznatkov, na základe ktorých sme urobili teoretický rešerš o bokashi. Sme tiež v úzkom kontakte so spoločnosťou Skaza, ktorá vyrába nádoby bokashi a má tiež vlastné dlhodobé skúsenosti a štúdie. Preto sme sa vybrali do Slovinska, aby sme sa s nimi osobne stretli.

 

Máte záujem o viac informácií o bokashi? Vypočujte si náš podcast! 

 

Zaujímavé zdroje, alebo jedna otruba rozprávala:

Viac informácií o bokashi nájdete najmä v angličtine. Tu je niekoľko webových stránok, ktoré sa zaoberajú bokashi. Neváhajte sa pozrieť na internet a vyhľadajte pod heslom "bokashi" ďalšie informácie. Krátku predstavu o tejto metóde možno nájsť aj vo videách na YouTube.

 

 

 

Stránka 1 z 1 - 4 položiek celkom