PODZEMNÝ VERMIKOMPOSTÉR SUBPOD MINI
Popis
Kam umiestniť vermikompostér Subpod
Po zostavení umiestnite vermikompostér Subpod do pôdy, ideálne do záhona či vyvýšeného záhona, a to tam, kde to potrebuje najviac oživiť (zvyšok záhrady sa bude tešiť z vyprodukovaného vermikompostu). Ako na to, nájdete v návode. Uvidíte, ako sa paprikám alebo paradajkám pestovaným vedľa neho bude dariť. A keby ste ho chceli využívať ako záhradné posedenie, zakopte ho bližšie k okraju záhonu.
Podzemný vermikompostér Subpod dopraje „kalifornským dážďovkám“ a ďalším mikroorganizmom z pôdy ideálne podmienky na kompostovanie. Vetranie zabraňuje nepríjemným pachom a okolitá zemina sa využíva ako izolačná vrstva – v lete a v zime naopak chladí, zadržiava potrebné teplo. Kompostovať so Subpodom môžete teda celoročne.
Rozmery vermikompostéra Subpod
Rozmery: v 49 × š 45 × h 43
Dokáže spracovať až 10 kg bioodpadu za týždeň, takže by mohol pokryť bioodpad jednej veľkej rodiny alebo dvoch malých domácností (1 domácnosť vyprodukuje približne 7 kg bioodpadu za týždeň).
Na akom princípe vermikompostér Subpod funguje
Vermikompostér Subpod treba osídliť dážďovkami druhu Eisenia Andrei, známymi pod označením „kalifornské dážďovky“. Sú žravé a hravo si poradia s bioodpadom z vašej domácnosti. Násadu dážďoviek do vášho vermikompostéra Subpod hľadajte na interaktívnej mape mapko.cz (odporúča sa každú komoru osídliť 1 000 dážďovkami / 250 g).
Po osídlení vášho Subpodu „kalifornskými dážďovkami“ ich týždeň nekŕmte – pomôžete im tak sa zabývať v novom prostredí. Potom dodržujte pri každom kŕmení tieto zásady:
- Dážďovky neprekrmujte.
- Pri každom kŕmení pridávajte suchý materiál (kartón, lístie, hobliny, …).
- Pri každom kŕmení hmotu prevzdušňujte (kypričom kompostu, lopatkou, …).
Čo patrí do vermikompostéra Subpod
Zvyšky zeleniny, pokojne aj varené, ohryzky, akékoľvek šupky alebo napríklad zelené vňate, časti izbových rastlín a kvetov, ale aj rozdrvené vaječné škrupiny. Kalifornčanky sa vraj rady rozmnožujú v čajových vrecúškach, tak im ich doprajte. A pomľaskajú si aj na kávovej usadenine. Organické zvyšky môžete zhromažďovať v nádobe na bioodpad a do Subpodu ich nosiť raz za pár dní. Ďalej to sú:
- zvyšky jedla
- malé množstvo výrobkov živočíšneho pôvodu (mäso, mliečne výrobky)
- malé množstvo citrusov, cibule, cesnaku
- papierové vreckovky, kartón, papier na pečenie, podložky od vajíčok (natrhané na malé kusy)
- piliny, bambusové špáradlá, zápalky
- vychladnuté uhlíky z ohniska, z ktorých zmyjete popol
- látky z prírodných materiálov (bavlna, ľan, …)
- vlasy, nechty
- podstielka a exkrementy bylinožravých domácich maznáčikov
Čo nepatrí do vermikompostéra Subpod
- čokoľvek neorganického pôvodu (plasty, sklo, toxický odpad, …)
- psie a mačacie exkrementy
Aký je výsledný produkt vermikompostéra Subpod
Nielen hrejivý pocit, že znížite množstvo odpadu na skládkach a v spaľovniach, ale hlavne budete môcť pôde vrátiť to, čo jej v dnešných dňoch chýba – cenné hnojivo v podobe vermikompostu.
Ako dlho to trvá, kým zožnete prvý vermikompost?
Vermikompostovanie prebieha rýchlejšie ako klasické kompostovanie. Prvý vermikompost bude pripravený za 2-3 mesiace. Vďaka tomu, že má vermikompostér Subpod 2 komory, budete žať striedavo každú z komôr, a to tak, že jednu z komôr prestanete na 3 týždne kŕmiť. Po tejto dobe skontrolujte, či dážďovky z danej komory preliezli do tej druhej. Ak ich tam niekoľko zostalo, umiestnite substrát s nimi do blízkosti Subpodu tak, aby sa do vermikompostu mohli vrátiť. Vermikompost z tejto komory následne zozbierajte a použite ako hnojivo na vašej záhrade. Do vyprázdnenej komory preložte pár hrstí vermikompostu z vedľajšej komory a môžete nanovo kŕmiť celý vermikompostér Subpod.
Chcete byť súčasťou Subpod komunity a zdieľať svoje skúsenosti?
Pridajte sa do našej facebookovej skupiny Kompostovanie a Subpod.