Vyvýšený modřínový záhon Flera - 2 × 1 × 0,45 m

Pestujte bylinky, zeleninu aj ovocné kríky vo vyvýšenom záhone zo sliezskeho smrekovca. Naše drevené záhony už zdobia nejednu komunitnú záhradu aj verejné priestranstvá. Tento konkrétny model ale vznikol v spolupráci so záhradným dizajnérom Ferdinandom Lefflerom a je inšpirovaný smrekovcovými záhonmi, ktoré projektuje do záhrad klientov práve preto, že sa mu tak osvedčili. Smrekovec je pomerne nenáročné a odolné drevo. Prvotná investícia sa vám v ďalších rokoch mnohonásobne vráti v podobe dlhej životnosti a minimálnych požiadaviek na údržbu.


  • €262 bez DPH
  • Skladem
€317
Kategória: Pestovanie a záhrada
 
  • Vyrobené s láskou našou integračnou dielňou.
  • Vyrobené z dreva z českých lesov.
  • Dlhšia životnosť materiálu.
  • Pestujte v meste zeleninu aj vzťahy.

 

Termín dodania

Záhony bez montáže odosielame do 3 dní, záhony s montážou zvládame prísť zmontovať v priemere do týždňa, podľa kapacít našej integračnej dielne. Na presnom termíne dodania sa dohodneme individuálne - Ozveme sa vám po obdržaní objednávky, alebo sa môžete vopred informovať TU.

 

Rozmery: 2x1x0,45 m

Tento rozmer nezvolili architekti ateliéru Flera náhodou. Zistili, že im najviac vyhovuje na pestovanie zmiešaných kultúr a na ich experimenty s neskorými výsevmi, ako napríklad v prípade Pestrého záhonu, kde počas leta reďkovky vystrieda ázijská mizuna.

Materiál: smrekovcové dosky o sile cca 4 cm ošetrené ľanovým olejom (smrekovec sa vyznačuje väčšou tvrdosťou dreva, a teda aj dlhšou životnosťou)

Ako zostaviť vyvýšený záhon

Montáž zvýšeného záhona hravo zvládnete sami. Záhon vám dodáme vo forme kompletnej stavebnice, ktorú tvoria štyri bočnice a skrutky. Na montáž vám stačí akuskrutkovač. V rámci SR vám radi vyvýšený záhon osobne privezieme a zmontujeme.

Mrknite sa, ako sme​ vyvýšené záhony vyrábali spolu so žiakmi pre ich školskú záhradu.

Ako založiť vyvýšený záhon (náplň)

Pokiaľ si vyberiete variant s náplňou a s montážou, zostavený záhon na vašej záhrade aj naplníme materiálom podľa permakultúrnych princípov:

  • štiepka, vetvy, drevitá hmota ( 1/6 objemu)
  • hnoj ( 1/6 objemu)
  • výsadbový substrát ( 1/3 kompost, 1/3 zemina)
  • tenká vrstva mulča, odporúčame využiť prírodnú vlnu

 

Pokiaľ si vyberiete variant s náplňou bez montáže, náplň vám dopravíme vo vreciach. V takom prípade Vám individuálne naúčtujeme príplatok za prácu našej dielne pri plnení vriec substrátom a nadmernú nákladku/výkladku dopravcu. Dopravca vreca sa zeminou zloží tam, kam dôjde s autom. Do jedného záhona je potrebných 200 kg zeminy. Odporúčame voliť variant aj s montážou, kedy sa o všetko postará naša dielňa a vy sa môžete rovno pustiť do pestovania bez príplatkov. Pokiaľ zvolíte variant so substrátom bez montáže po Prahe a okolí, príplatok sa neplatí, pokiaľ je možné substrát vyložiť na mieste, kam dôjde auto - zem, plachta a pod.

Naplniť si ho ale môžete aj sami a pripraviť si pôdu, v ktorej sa zelenine a bylinkám páči, podľa rád záhradníčky Natálie Pokornej.

 

Umiestnenie vyvýšeného záhona

Drevené vyvýšené záhony sa inštalujú priamo na rastlý terén, zem alebo trávnik. Pokiaľ by ste ale takú plochu k dispozícii nemali a napriek tomu túžili po pestovaní vo veľkom, odporúčame vyvýšený záhon umiestniť na paletu. Prípadne omrknite naše záhony terasy a balkóny.

Čo môžeme pestovať vo vyvýšenom záhone

Vyvýšený záhon sa hodí na pestovanie byliniek, zeleniny, kvetov aj drobného ovocia. Či už budete pestovať komunitne alebo na vlastnom pozemku, môžete sa pýšiť obrími výpestkami cukiet či paradajok, uzobávať jahody aj maliny av lete sa osviežiť limonádami s vôňou čerstvých byliniek. Aj u nás na e-shope nájdete, čo zasadiť

Údržba vyvýšeného záhona

Vonkajší náter ľanovým olejom odporúčame každoročne obnoviť, aby sa predĺžila jeho odolnosť voči poveternostným podmienkam. Začiatkom sezóny tiež dodajte substrátu nové živiny v podobe kompostu.

Inšpirujte sa našimi realizáciami

Pestovanie, hrabanie sa v hline a zeleň všeobecne prospieva nášmu fyzickému a duševnému zdraviu. Inšpirovať sa môžete napríklad komunitnou záhradkou v centre pre seniorov Život 90 alebo našimi realizáciami z jedného jesenného obdobia. Že to vyvýšeným záhonom pristane ako v blízkosti kúpacieho jazera, tak aj na dvorčeku moderného showroomu potom dokazujú záhrady ateliéru Flera.