VERMIKOMPOSTÉR PLASTIA - TMAVO ZELENÝ


  • €67 bez DPH
  • Skladem
€81
Kategória: Kompostovanie
 

Rozmery vermikompostéra Plastia

Rozmery: 38 × 38 × 38 cm

Objem: 15 l

Objem nádoby na dážďovkový čaj: 2 l

Kam umiestniť vermikompostér Plastia

Tam, kde je stálejšia teplota. Vermikompostér Plastia môžete mať v kuchyni po ruke pri varení, v pivnici alebo napríklad vo vetranej chodbe. Vďaka svojmu tvaru sa zmestí všade - môžete ho priraziť k stene alebo postaviť do rohu miestnosti. Ale ak doma nemáte miesto zvládne to aj vonku, len ho treba trochu zaizolovať a v lete nevystavovať priamemu slnku. Mrknite sem ako na to.

Na akom princípe vermikompostér Plastia funguje

Vermikompostér treba osídliť dážďovkami druhu Eisenia Andrei, známymi pod označením „kalifornské dážďovky“. Sú žravé a hravo si poradia s bioodpadom z vašej domácnosti. Násadu dážďoviek do vášho vermikompostéra hľadajte na interaktívnej mapko.cz alebo u nás v e-shope. 

Balenie vermikompostéra je 100% recyklované, lepidlá aj atrament sú prírodné, sťahovací prúžok je z rovnakého recyklovaného materiálu ako vermikompostér. Pri nezabývanom vermikompostéri môže obal poslúžiť ako základ pri príprave podstielky pre dážďovky.

Čo patrí do vermikompostéra Plastia

Zvyšky zeleniny, pokojne aj varenej, ohryzky, akékoľvek šupky alebo napríklad zelené vňate, časti izboviek aj rozdrvené vaječné škrupiny. Kalifornčanky sa vraj rady rozmnožujú v čajových vrecúškach, tak im ich doprajte. Pochutia si na kávovej usadenine, ktorá zároveň vermikompost krásne rozvonia. Tiež je dobré z času na čas pridať natrhané preložky od vajíčok alebo ruličky od toaletného papiera a to hlavne, keď potrebujeme znížiť vlhkosť vo vnútri vermikompostéra. Odrezky z kuchyně zhrňujte do nádoby na bioodpadA nezabudnite na jednoduché pravidlo – ak sa stravujete kvalitne, bude sa dariť aj vašim dážďovkám.

Čo nepatrí do vermikompostéra Plastia 

Naše chuťové poháriky vyhľadávajú skôr mdlejšie chute, tak nám radšej nedávajte nič výrazné ako zázvor alebo väčšie množstvo citrusov. Potom tiež čokoľvek živočíšneho pôvodu, napríklad nedojedené mliečne výrobky, mäso, kosti alebo olej.

Aký je výsledný produkt vermikompostéra Plastia

Nielen hrejivý pocit, že znížite množstvo odpadu na skládkach a v spaľovniach, ale hlavne budete môcť pôde vrátiť, čo jej v dnešných dňoch chýba – cenné hnojivo v podobe kompostu, teda vermikompostu a dážďovkového čaju. Hnojivo produkované dážďovkami je veľmi kvalitné, podporuje klíčivosť, rast nových kvetov a listov, odpudzuje parazity (predovšetkým vošky) a dodáva rastlinám potrebné živiny.

Ako dlouho trvá, kým zožneme prvý vermikompost

Buďte trpezliví, trvá to tak 2-3 mesiace. Keby ste pre vermikompost nenašli využitie, prečo ním neprihnojiť napríklad kríky pred vaším domom?

Kedy stočíte prvý dážďovkový čaj a čo s ním

Chce to trochu trpezlivosti. Zospodu vermikompostéra je umiestnený praktický kohútik na stáčanie tohto výživného moku. Takže až nastane ten správny čas, dážďovkový čaj stačí nariediť vodou aspoň 1:1 a uvidíte, ako bude vašim izbovkám chutiť. A keby ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Žížalí čaj = superdrink pro vaše rostliny.

 

Chcete byť súčasťou vermikompostovacej komunity a podeliť sa o svoje skúsenosti?

Pridajte sa do našej facebookovej skupiny Vermikompostování.

Váhate medzi vermikompostérom a Bokashi kompostérom?

Pre koho je vhodný vermikompostér:

  • Pre tých, ktorí sa majú trpezlivosť starať sa o dážďovky, majú chuť sa učiť, nezľaknú sa prvej mušky, hľadajú nového domáceho maznáčika alebo nové hobby.
  • Pre školy a škôlky, kedy vermikompostér poslúži ako názorná ukážka premeny bioodpadu na kompost. Dážďovky sú na rozdiel od Bokashi mikroorganizmov vidieť voľným okom a sú veľmi interaktívne.
  • Pre pestovateľov, ktorí chcú prémiové hnojivo pre svoje rastliny a zeleninu.

 

Pre koho je vhodné Bokashi:

  • Pre tých, ktorí chcú jednoduché a pohodlné riešenie do interiéru bytu alebo kancelárie.
  • Pre tých, ktorí zvládnu 1-2× za mesiac Bokashi hnojivo nejakým spôsobom využiť.
  • Pre tých, ktorí chcú odkloniť bioodpad z koša na zmes, povýšiť ho na hnojivo a vrátiť živiny späť do pôdy.

 

Prečo kompostuje Ferdinand Leffer?

Ferdinand Le ffler_3