VERMIKOMPOSTÉR CITY WORMS - MODRÁ
Popis
Rozmery vermikompostéra City Worms
Rozmery: 40 × 40 × 70 cm
Objem 1 poschodia: 10 l
Možnosť zvyšovať objem – dohromady môže mať vermikompostér až 5 poschodí. Náhradné poschodie si môžete dokúpiť tu.
Balenie obsahuje: vermikompostér, podstielku, podložku proti vlhkosti, balíček granúl na reguláciu pH, kohútik, 4 kolieska.
Kam umiestniť vermikompostér City Worms
Tam, kde je stálejšia teplota. Vermikompostér City Worms môžete mať v kuchyni poruke pri varení, v pivnici alebo napríklad vo vetranej chodbe. Vďaka svojmu tvaru sa zmestí všade – môžete ho priraziť k stene alebo postaviť do rohu miestnosti. Ale ak doma nemáte miesto, zvládne to aj vonku, len ho treba trochu zaizolovať a v lete nevystavovať priamemu slnku. Mrknite sem ako na to.
Na akom princípe vermikompostér City Worms funguje
Vermikompostér treba osídliť dážďovkami druhu Eisenia Andrei, známymi pod označením „kalifornské dážďovky“. Sú žravé a hravo si poradia s bioodpadom z vašej domácnosti. Násadu dážďoviek do vášho vermikompostéru hľadajte na interaktívnej mape mapko.cz.
Balenie vermikompostéra je 100% recyklované, lepidlá aj atrament sú prírodné, sťahovací prúžok je z rovnakého recyklovaného materiálu ako vermikompostér. Pri nezabývanom vermikompostéri môže obal poslúžiť ako základ pri príprave podstielky pre dážďovky.
Čo patrí do vermikompostéra City Worms
Zvyšky zeleniny, pokojne aj varené, ohryzky, akékoľvek šupky alebo napríklad zelené vňate, časti izbových rastlín aj rozdrvené vaječné škrupiny. Kalifornčanky sa vraj rady rozmnožujú v čajových vrecúškach, tak im ich doprajte. Pomľaskajú si na kávovej usadenine, ktorá zároveň vermikompost krásne prevonia. Tiež je dobré z času na čas pridať natrhané podložky od vajíčok alebo rolky od toaletného papiera, a to hlavne keď potrebujeme znížiť vlhkosť vo vnútri vermikompostéra. Pokiaľ ho nemáte poruke, zhromažďujte odrezky z kuchyne do nádoby na bioodpad. A nezabudnite na jednoduché pravidlo – ak sa stravujete kvalitne, bude sa dariť aj vašim dážďovkám.
Čo nepatrí do vermikompostéra City Worms
Naše chuťové poháriky vyhľadávajú skôr mdlejšie chute, tak nám radšej nedávajte nič výrazného, ako napríklad zázvor alebo väčšie množstvo citrusov. A tiež čokoľvek živočíšneho pôvodu, napríklad nedojedené mliečne výrobky, mäso, kosti alebo olej. Poobzerajte sa po nejakej neďalekej komunitnej záhrade, možno tam chovajú domáce zvieratá, a napríklad také sliepky by s chuťou dojedli to, čo dážďovkám nešmakuje.
Aký je výsledný produkt vermikompostéra City Worms
Nielen hrejivý pocit, že znížite množstvo odpadu na skládkach a v spaľovniach, ale hlavne budete môcť pôde vrátiť to, čo jej v dnešných dňoch chýba – cenné hnojivo v podobe kompostu, teda vermikompostu, a dážďovkového čaju. Hnojivo produkované dážďovkami je veľmi kvalitné, podporuje klíčivosť, rast nových kvetov a listov, odpudzuje parazity (predovšetkým vošky) a dodáva rastline potrebné živiny.
Ako dlho trvá, než zožnete prvý vermikompost
Buďte trpezliví, trvá to tak 2-3 mesiace. A keby ste pre vermikompost nenašli využitie, môžete ním napríklad prihnojiť kríky pred vašim domom.
Kedy stočíte prvý dážďovkový čaj a čo s ním
Aj toto chce trochu trpezlivosti. Zospodu vermikompostéra je umiestnený praktický kohútik na stáčanie tohto výživného moku. Takže až nastane ten správny čas, dážďovkový čaj stačí nariediť vodou aspoň 1:1 a uvidíte, ako bude vašim izbovým rastlinám chutiť. A keby ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Dážďovkový čaj = superdrink pre vaše rastliny.
Nie je vermikompostér City Worms cítiť?
Veká vermikompostéra City Worms perfektne doliehajú – je teda nepriestupný hmyzu a vďaka ventilačnému systému nezapácha. Je ale zároveň treba myslieť na to, že vo vermikompostéri je mikrosvet plný života – keď všetko správne šlape, dostáva toľko šupiek, že ich stíha spracovať, a má tak akurát vlhkosti, nesmrdí. Pokiaľ by prirodzené prostredie vo vašom vermikompostéri bolo v nerovnováhe, materiál je príliš suchý či príliš vlhký, odporúčame použiť podložku proti vlhkosti, ktorá sa do niekoľkých mesiacov rozloží. A keby predsa len niečo nefungovalo, vermikompostovacia FAQ alebo naša dážďovková poradňa pomôžu. Ak sa u vás zabývali octomilky, máme pre vás pár tipov, ako na ne.
Chcete sa toho o vermikompostovaní dozvedieť viac?
Príďte na náš workshop Vermikompostuj ľahko a s radosťou, kde vás zasvätíme do tajov vermikompostovania.
Chcete byť súčasťou vermikompostovacej komunity a zdieľať svoje skúsenosti?
Pridajte sa do našej facebookovej skupiny Vermikompostovania.
Váhate medzi vermikompostérom a Bokashi kompostérom?
Pre koho je vhodný vermikompostér:
● Pre tých, ktorí majú trpezlivosť starať sa o dážďovky, majú chuť sa učiť, nezľaknú sa prvej mušky, hľadajú nového domáceho maznáčika alebo nové hobby.
● Pre školy a škôlky, kde vermikompostér poslúži ako názorná ukážka premeny bioodpadu na kompost. Dážďovky sú na rozdiel od Bokashi mikroorganizmov vidieť voľným okom a sú veľmi interaktívne.
● Pre pestovateľov, ktorí chcú prémiové hnojivo pre svoje rastliny a zeleninu.
Pre koho je vhodné Bokashi :
● Pre tých, ktorí chcú jednoduché a pohodlné riešenie do interiéru bytu alebo kancelárie.
● Pre tých, ktorí zvládnu 1-2x za mesiac Bokashi hnojivo nejakým spôsobom využiť.
● Pre tých, ktorí chcú odkloniť bioodpad z koša na zmes, povýšiť ho na hnojivo a vrátiť živiny späť do pôdy.
Prečo kompostuje Ferdinand Leffer?
Je to jednoduché. Musíme pôde vracať to, čo nám dáva, aby mohla dať znova.